გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის თემა
რას ნიშნავს ნაერთთა კლასი? ოქსიდები
სწავლების საფეხური და კლასი
საბაზო   - მერვე კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა
10
გაკვეთილის აქტუალობა და მნიშვნელობა
გაკვეთილი აქტუალურია რადგან მოსწავლემ პრაქტიკაში  და ყოფაცხოვრებაში იცოდეს მნიშვნელოვანი ოქსიდების ფორმულები და მათი გამოყენება.
გაკვეთილის სასწავლო მიზანი:
შეადგინოს ოქსიდის ქიმიური ფორმულა
ისაუბროს ოქსიდის სახელწოდების შესახებ
ამოიცნოს ოქსიდი სხვა ნივთიერებებს შორის
-ით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ ინდიკატორები
ქიმია VIII. 9
შედარების კლასიფიცირების უნარის განვითარება
     გამოსახოს ოქსიდის შედგენილობა  ქიმიური ფორმულით. შეადგინოს ოქსიდის სახელწოდება
     ფორმულის მიხედვით ამოიცნოს ოქსიდი სხვა ნივთიერებებს შორის
     იცოდეს მნიშვნელოვანი ოქსიდების გამოყენება პრაქტიკაში
      
     მოსწავლეს შუძლია არაორგანულ ნაერთთა ძირითადი კლასების დახასიათება
     ანსხვავებს ერთმანეთისაგან  ოქსიდებს, მჟავებს, ფუძეებს ( ტუტეებსდა მარილებსადგენს მათ ფორმულებს
წინასწარი ცოდნა
მოსწავლეს შეუძლია ფორმულების შედგენა ვალენტობის მიხედვით
წვისა და ჟანგვის პროცესების შედარება
ქიმიური განტოლებით გამოსახავს ბუნებაში მიმდინარე და მისთვის ნაცნობ ქიმიურ მოვლენებს  ( მაგახშირის წვა)
გაკვეთილის მსვლელობა   
     აქტივობა # 1      7 წთ
წინარე ცოდნის შემოწმება ხდება საშინაო დავალების შემოწმებითწინასწარ“  მასწავლებელი ამოწმებს საშინაო დავალებას მოსწავლეები კითხულობენ რიგ- რიგობით და ასწორებენ შეცდომებს. ( საშდავალება- დანართი # 1 )
მოსწავლეების წინარე ცოდნის გააქტიურება მოხდება შესასვლელი ბილეთით ამ  მეთოდით ვადგენ მოსწავლეთა ცოდნის დონეს  .   5 წთ
  1. რა არის წვაჟანგვა?    რა განსხვავება და მსგავსებაა ამ ორ პროცესს შორის?
  2. რა  არის ვალენტობა
  3.  რაში მდგომარეობს ნივთიერებათა მასის მუდმივობის კანონი
  4. რამდენი სახისაა ნივთიერება შედგენილობის მიხედვით.
მოსწავლეებს გავაცნობ გაკვეთილის თემას და მიზანს
 ნაერთთა კლასები- ოქსიდები
რამდენი თანაკლასელი გყავსრა საერთო ნიშნით მოხვდით ერთ კლასში?
აქტივობა 7წთ
კლასილათინური სიტყვაა და ნიშნავს ერთგვარ საგანთა ერთობლიობას.
კლასიფიკაცია კი ნიშნავს საგნების, მოვლენების  დაჯგუფებას საერთო ნიშან- თვისებათა მიხედვით.
დღეისათვის უამრავი ნივთიერებაა ცნობილი  მსგავსი შედგენილობის და  ქიმიური თვისებების მქონე ნივთიერებები ცალ-ცალკე დააჯგუფეს და ამ ჯგუფებსკლასებიუწოდეს.
ასე შედგა  ნაერთთა 4 კლასი:
ოქსიდი,       მჟავა,     ფუძე ,     მარილი
დავიწყოთ ნაერთთა კლასების  შესწავლა  ოქსიდით
  ჟანგბადი არამეტალთან წარმოქმნის- არამეტალის ოქსიდს
მეტალთან წარმოქმნის - მეტალის ოქსიდს
ოქსიდების სახელწოდების შედგენის წესი მარტივია.
ელემენტის სახელწოდებას ემატება სიტყვაოქსიდი
მაგ:              ნახშირბადის ოქსიდი
                     მანგანუმის  ოქსიდი
გოგირდის (IV  )  ოქსიდი  ,  გოგირდის (VI ) ოქსიდი
ოქსიდები პრაქტიკაში:
დედამიწაზე ყველაზე გავრცელებული ნივთიერება      ოქსიდია                ქვიშა;                  კირი;
ოქსიდებისაგან ამზადებენ საღებავებს,
  თეთრი საღებავი,    ყავისფერი საღებავში,
     მწვანე საღებავში   
ვახდენ ზოგიერთი ოქსიდების დემონსტრირება- ჩვენებას.
აქტივობა # 3      15წთ
 მუშაობა ჯგუფებში
 პირველი ჯგუფი:   ოქსიდების ფორმულების შედგენა ვალენტობის მიხედვით
 მეორე  ჯგუფივალენტობის დადგენა, ქიმიური ფორმულის მიხდვით.
 ჯგუფური  მუშაობის შესრულების შემდეგ  მოხდება პრეზენტაცია. მიღებული შდეგების  ერთბლივი განხილვა. პრეზენტაციის საფუძველზე დავადგენ მათ საჭიროებებს აღნიშნულთან დაკავშირებით და გავუწევ შესაბამის  დახმარებას, შევაფასებ პრეზენტაციას.
დისკუსია- გაკვეთილის შეჯამება      13წთ  
გაიხსენონ თუ რა ისწავლეს და რა გააკეთეს. საუბარი ნაბიჯ- ნაბიჯ შესრულებულ აქტივობებზე, შეაფასონ საკუთარი თავი და საინტერესო აქტივობა.
საშინაო დავალების მიცემა         2 წთ
გვ: 86    # 3.1  სავარჯიშო     2, 3 , 4, 5
შეფასება
განმსაზღვრელი
საკლასო მენეჯმენტი/
საგანმანათლებლო რესურსები
წიგნი, ფორმატი ქაღალდი, პერიოდული სისტემის ტაბულა
ელემენტთა ვალენტობის ცხრილი თითოეული ჯგუფისათვის თითო ეგზემპლარი
მეტალებისა და არამეტალების ოქსიდების ნიმუშები ( რეაქტივები)


1 comment:

გავიარე ინფორმაციულ საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების ტრენინგი. დიდი გამოცდილება და ცოდნა შევიძინე, ვისწავლე ინფორმაციის მოძებნა,სურათის და ტექს...